Bierzmowanie (Confirmatio)
Życie Kościoła - Siedem Sakramentów Świętych


Bierzmowanie jest drugim, sakramentem wprowadzającym nas w dojrzałe życie chrześcijańskie. W księdze Dziejów Apostolskich czytamy, że Apostołowie modlili się nad ochrzczonymi, wkładali na nich ręce i ?otrzymywali Ducha Świętego" (Dz 8,17). Bierzmowanie uzupełnia zatem łaskę chrztu i daje ?w darze Ducha Świętego" (Dz 2,38). Kościół poucza, że bierzmowanie ?ściślej wiąże z Kościołem", dlatego też ?jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej" (KK 11). Dlatego nowy katechizm poucza, że ?Bierzmowanie jest to sakrament, który udoskonala łaskę chrztu; dzięki niemu otrzymujemy Ducha Świętego, który utwierdza nas w synostwie Bożym, i pomaga nam odważniej dawać świadectwo o wierze chrześcijańskiej słowem i czynem".

1. Gdy bierzmowanie odbywa się podczas Mszy świętej, wtedy po Ewangelii kapłan przedstawia biskupowi kandydatów do bierzmowania. Potem biskup kieruje pytanie do kapłana. Po otrzymanej odpowiedzi biskup zwraca się do kandydatów:

Droga Młodzieży, powiedzcie tu przed zgromadzonym Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?

Wszyscy kandydaci odpowiadają głośno i wyraźnie:

Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. 

Wszyscy odpowiadają: Amen.

2. W przemówieniu (homilii) biskup wyjaśniając przeczytane teksty biblijne, wprowadza obecnych w głębsze rozumienie sakramentu bierzmowania.

3. Po homilii następuje odnowienie przyrzeczeń chrzestnych. Odnowienie to wyraża związek między chrztem i bierzmowaniem. Obydwa sakramenty wprowadzając życie chrześcijańskie; należą do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

4. Wszyscy klękają Biskup wyciąga nad nimi ręce i odmawia modlitwę

Boże wszechmogący, Ojcze naszego Pana Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

5. Po tej modlitwie następuje najważniejszy obrzęd sakramentu bierzmowania. Na głowę poszczególnego kandydata biskup wkłada rękę namaszczając równocześnie czoło Krzyżmem świętym, wypowiadając słowa:

N., Przyjmij znamię Daru Ducha Świętego

Bierzmowany odpowiada: Amen. 
Biskup z Pokój z tobą. 
Bierzmowany: I z duchem twoim.

6. Odpowiednio dostosowana modlitwa powszechna kończy obrzędy bierzmowania. Msza święta odprawia się dalej, zgodnie z przepisami liturgicznymi.
Całość obrzędów kończy specjalnie na tę uroczystość opracowane błogosławieństwo dla nowo bierzmowanych i wszystkich obecnych.

 

Komentarze   

 
+1 #17 tomi 2013-05-11 17:36
mam bierzmowanie w maju i dozo lepiej wiem dzieki;-)
Cytować
 
 
+2 #16 Goawayanddie 2013-04-07 15:37
Dzięki mam dziś bierzmowanie...
Sprzydało się...
Cytować
 
 
+2 #15 wwwww 2012-12-15 05:07
Jest użyteczne. Dzięki.
Cytować
 
 
0 #14 fsdf 2012-05-27 08:56
mam w czrwcu bierzmowanie i dopiero sie ucze xDEEEEEEEEEEEEE EEEEEE XD
Cytować
 
 
+1 #13 dominik 2012-04-21 13:16
Mam w maju bierzowanie i zapomniałem regulki ale tera git cool8)
Cytować
 
 
0 #12 asdasd 2012-04-08 22:14
;-);-);-);-);-) ;-);-);-);-);-) ;-);-);-);-);-) ;-);-);-);-);-) ;-);-);-);-);-) ;-);-);-);-);-) ;-);-);-);-);-) ;;-);-);;-);-); -);-);-);-);-); -);-)
Cytować
 
 
-1 #11 huihnuipnipu 2011-11-30 18:15
;-);-);-);-);-) ;-);-);-);-);-) ;-);-);-);-);-)
Cytować
 
 
-1 #10 treb 2011-11-07 15:26
Bierzmowanie jest to sakrament, który udoskonala łaskę chrztu; dzięki niemu otrzymujemy Ducha Świętego, który utwierdza nas w synostwie Bożym Generic Cialis (www.learnsexualhealth.com) eślij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Cytować
 
 
0 #9 bxn bfz cb 2011-06-04 11:43
bla bla bla :D
Cytować
 
 
+1 #8 benon 2011-02-16 17:16
hmmm, a czy ktoś mi może powiedzieć jakie modlitwy powinnam znać przystępując do bierzmowania?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 150 gości