10 Przykazań Bożych
Modlitwy i rozważania - Wiara i modlitwa
 


PRZYKAZANIA BOŻE

WRAZ Z KOMENTARZEM KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

2072: Dziesięć przykazań, będąc wyrazem podstawowych powinności człowieka względem Boga i względem bliźniego, objawia w swojej istotnej treści poważne zobowiązania. Są one ze swojej natury niezmienne i obowiązują zawsze i wszędzie. Nikt nie może od nich dyspensować. Dziesięć przykazań wyrył Bóg w sercu człowieka.

1. NIE BĘDZIESZ MIAŁ BOGÓW CUDZYCH PRZEDE MNĄ

2086: Pierwsze z przykazań obejmuje wiarę, nadzieję i miłość. Kto mówi o Bogu, mówi w istocie o Kimś wiecznym, niezmiennym, zawsze takim samym, wiernym, doskonale sprawiedliwym. Wynika stąd, że powinniśmy bezwzględnie przyjmować Jego słowa, całkowicie Mu wierzyć i ufać. Jest On wszechmocny, łaskawy i czyniący dobro. Któż mógłby nie pokładać w Nim całej swojej nadziei? Któż mógłby nie miłować Go, rozważając skarby dobroci i miłości, których nam udzielił? Stąd też wyrażenie, jakiego używa Bóg w Piśmie świętym na początku lub na końcu swoich przykazań: ?Ja jestem Pan".

2. NIE BĘDZIESZ BRAŁ IMIENIA PANA, BOGA SWEGO, NADAREMNIE.

2142: Drugie przykazanie nakazuje szanować imię Pańskie. Podobnie jak pierwsze, uwypukla cnotę religijności i określa bardziej szczegółowo nasze posługiwanie się słowem w sprawach świętych.

3. PAMIĘTAJ, ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ.

2185: W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

4.CZCIJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWOJĄ.

2197: Czwarte przykazanie rozpoczyna drugą tablicę Dekalogu. Ukazuje porządek miłości. Bóg chciał, abyśmy po Nim czcili naszych rodziców, którym zawdzięczamy życie i którzy przekazali nam wiedzę o Bogu. Jesteśmy zobowiązani czcić i szanować tych wszystkich, którym Bóg - dla naszego dobra udzielił swojej władzy.

2198: Przykazanie to jest sformułowane w sposób pozytywny. Określa obowiązki, jakie należy wypełnić. Jest wprowadzeniem do następnych przykazań, które dotyczą szczególnego poszanowania życia, małżeństwa, dóbr ziemskich, słowa. Stanowi jedną z podstaw nauki społecznej Kościoła.

5. NIE ZABIJAJ.

2258: Życie ludzkie jest święte, ponieważ od samego początku domaga się ?stwórczego działania Boga" i pozostaje na zawsze w specjalnym odniesieniu do Stwórcy, jedynego swego celu. Sam Bóg jest Panem życia, od jego początku aż do końca. Nikt, w żadnej sytuacji, nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego niszczenia niewinnej istoty ludzkiej.

2262: W Kazaniu na Górze Pan przypomina przykazanie: Nie zabijali (Mt 5,21) i dodaje do niego zakaz gniewu, nienawiści i odwetu. Co więcej, Chrystus żąda od swojego ucznia nadstawiania drugiego policzka, miłowania nieprzyjaciół. On sam nie bronił się i kazał Piotrowi schować miecz do pochwy.

6. NIE CUDZOŁÓŻ

2335: Każda z dwu płci z taką samą godnością, chociaż w różny sposób, jest obrazem mocy i czułej miłości Boga. Jedność mężczyzny i kobiety w małżeństwie jest sposobem naśladowania w ciele wspaniałomyślności i płodności Stwórcy: ?Mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem" (Rdz 2, 24). Z tej jedności wywodzą się wszystkie pokolenia ludzkie.

2400: Cudzołóstwo i rozwód, poligamia i wolny związek są poważnymi wykroczeniami przeciw godności małżeństwa.

7. NIE KRADNIJ.

2401: Siódme przykazanie zabrania zabierania lub zatrzymywania niesłusznie dobra bliźniego i wyrządzania bliźniemu krzywdy w jakikolwiek sposób dotyczącej jego dóbr. Nakazuje sprawiedliwość i miłość w zarządzaniu dobrami materialnymi i owocami pracy ludzkiej. Z uwagi na wspólne dobro wymaga ono powszechnego poszanowania przeznaczenia dóbr i prawa do własności prywatnej. Życie chrześcijańskie stara się dobra tego świata ukierunkować na Boga i miłość braterską.

8. NIE MÓW FAŁSZYWEGO ŚWIADECTWA PRZECIW BLIŹNIEMU SWEMU.

2464: Ósme przykazanie zabrania fałszowania prawdy w relacjach z drugim człowiekiem. Ten przepis moralny wypływa z powołania ludu świętego, by był świadkiem swojego Boga, który jest prawdą i chce prawdy. Wykroczenia przeciw prawdzie - przez słowa lub czyny - wyrażają odmowę zobowiązania się do prawości moralnej; są poważną niewiernością Bogu i w tym sensie podważają podstawy Przymierza. I

9. NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO SWEGO.

2514: Święty Jan rozróżnia trzy rodzaje pożądania, czyli pożądliwości: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pychę życia. Zgodnie z katolicką tradycją katechizmową dziewiąte przykazanie zakazuje pożądania cielesnego [...].

10. ANI ŻADNEJ RZECZY, KTÓRA JEGO JEST.

2534: Dziesiąte przykazanie stanowi dalszy ciąg i uzupełnienie przykazania dziewiątego, które odnosi się do pożądliwości ciała. Zabrania ono pożądania dóbr drugiego człowieka, które jest źródłem kradzieży, grabieży i oszustwa, zakazanych przez siódme przykazanie. ?Pożądliwość oczu" prowadzi do przemocy i niesprawiedliwości zakazanych przez piąte przykazanie. Zachłanność ma swe źródło - podobnie jak nierząd -w bałwochwalstwie zakazanym w trzech pierwszych przepisach Prawa. Dziesiąte przykazanie zwraca uwagę na intencję serca; wraz z dziewiątym przykazaniem streszcza ono wszystkie przykazania Prawa.

Komentarze (51)Add Comment
 1 2 > 
0
coś
Napisane przez lola24, maj 06, 2014
fajna stronka , można na religie poprzepisać hihihi
0
thx
Napisane przez Judasz, kwiecień 04, 2013
thx za kartke do nauczenia sie na religie :D
do dagaaaa, Lowly rated comment [Show]
a 2 przykazanie?, Lowly rated comment [Show]
0
hmm...
Napisane przez Aga, czerwiec 08, 2011
Praca fajna smilies/wink.gif
..., Lowly rated comment [Show]
>., Lowly rated comment [Show]
Ave Satan, Lowly rated comment [Show]
0
...
Napisane przez rosół, kwiecień 30, 2011
PRZYKAZANIA BOŻE

WRAZ Z KOMENTARZEM KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
Tak wygląda nagłówek ale to nie prawda, każdy kto choć trochę zna BIBLIĘ wie że przykazania BOŻE są brzmią całkiem inaczej
666, Lowly rated comment [Show]
0
Wspaniałe
Napisane przez Ania, kwiecień 18, 2011
Bardzo pomogło mi w nauce do testu. Krótko, zwięźle i na tematsmilies/grin.gif
bardzo dziękuję, za tą wspaniałą pracęsmilies/cheesy.gif
ble, Lowly rated comment [Show]
0
a ja wam
Napisane przez pan adam, kwiecień 07, 2011
dobra dobra nie moge czytac tych bzdur. pierwsze primo ultimo, jest tak. religia w szkole to profanacja pieknego umyslu jakim raczyla nas ( wiekszosc z nas) obdazyc ewolucja. drugie primo ultimo jest takie. chrzescijanstwo to obrzydliwy syntetyczny twor stworzony przez Konstantyna Wielkiego i jego swite. Przykazania to bajka ktora swietnie komponuje sie z ustrojem w ktorym zastraszenie oraz przemoc sa glownymi narzedziami politycznymi co z reszta kosciol udowodnil nam na lamach podrecznikow historii. Moze warto by tak poczytac co Jezus naprawde chcial nam przekazac? Miedzy innymi zeby nie zabijac. Kochani Jezus mowil 'Nie Zabijaj' nie 'Nie zabijaj czlowieka' mial raczej na mysli 'Nie Zabijaj wcale'. Oczywicie to przejsc nie moglo bo jak inaczej watykan zarabial by swoje talary (palac, modrudjac, gwalcac, kradnac wszystko co sie dalo w imie pana oczywiscie). nie chce mi sie juz pisac bo mam wazniejsze rzeczy do roboty. Z Bogiem, albo moze bardziej trafnie, z miloscia!
0
Zapytanie
Napisane przez Piotr, marzec 17, 2011
Drodzy towarzysze dogi życiowej. Proponuję dwa dekalogi biblijne jako wspaniały drogowskaz wskazujący na Zbawiciela, który jest drogą, prawdą i życiem.
Czy nie warto zapytać się o sens powielania sfałszowanej wersji Bożej Konstytucji?
Z wyrazami należnego szacunku...
modlitwa pomaga, Lowly rated comment [Show]
0
...
Napisane przez :(,:(,:(, styczeń 13, 2011
moja córka przystępuje w tym roku do komunii św., żebyście wszyscy wiedzieli jakie mają teściki z religii smilies/grin.gif to za głowę byście sie złapali. W wieku 8/9 lat dziecku tłumaczcie już co to jest zdrada, jak się robi dzieci,pokazujcie bezwstydne obrazki.mieli taki teścik i musieli dopasować jakie przekraczają przykazanie, m.in. oglądam bezwstydne obrazki to przekraczam przykazanie 6( ja uważam że powinno też być 9), lub chodzę nieprzyzwoicie ubrana przekraczam wtedy też 6( 9). Trzeba się w głowę puknąć żeby dzieciom w wieku 8 lat zadawać takie zdania, nie dziwmy się że są później gwałty jak dziecko w takim wieku ( trochę wczesnym na takie sprawy) musi wiedzieć co to sex. Smutne jak dla mnie dla matki.pozdrawiam.może ktoś ruszy ten temat w końcu.
0
dzieki
Napisane przez ZiP11111, styczeń 12, 2011
no spokko dzieki .....
żal, Lowly rated comment [Show]
0
no nieno ludzienjesteście zajefajni
Napisane przez bimber, styczeń 06, 2011
ale jaja musze o tym napisać ponieważ mam 2+ z reli i żebe poprawić na 4
smilies/tongue.gifsmilies/grin.gif
0
no nieno ludzienjesteście zajefajni
Napisane przez bimber, styczeń 06, 2011
ale jaja musze o tym napisać ponieważ mam 2+ z reli i żebe poprawić na 4
smilies/tongue.gifsmilies/grin.gif
0
ale żal
Napisane przez edzio pedzio, styczeń 02, 2011
do dupy s tym
0
dekalog
Napisane przez zuza, grudzień 28, 2010
a gdzie przykazanie o zakazie rytych wizerunkow ? ze nie wolno ich robi ?
0
sadzic
Napisane przez sandra, grudzień 14, 2010
przyda mi sie na sasranej kartkuwiesmilies/kiss.gif
0
...
Napisane przez yyyyyyyyyyyyy.....mleko, grudzień 10, 2010
musze sie tego nauczy na pamięc ale dobrze że nie jest dłuższy ten dekalogsmilies/grin.gifsmilies/cool.gifsmilies/tongue.gifsmilies/smiley.gifsmilies/wink.gif
0
:)
Napisane przez klaudia, grudzień 07, 2010
może być
0
...
Napisane przez ja, listopad 20, 2010
smilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifdobre
0
...
Napisane przez macio, październik 28, 2010
super przyda mi się na kartkówke DZIEKUJE smilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
0
...
Napisane przez ja, październik 19, 2010
dzięki. właśnie tego potrzebowalam !
0
...
Napisane przez Popek, październik 14, 2010
to przyda sie w zyciu a nie na religie
gdyby tylko kazdy tego przestrzegal zycie bylo by takie proste...
NIC, Lowly rated comment [Show]
0
...
Napisane przez Nuśka, wrzesień 14, 2010
Wspaniałe przykazania smilies/smiley.gif
0
PRAWDA
Napisane przez Pawel, sierpień 29, 2010
A gdziie jest 2 przykazanie???4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich. Dlaczego 10 przykazanie zostalo rozdzielone???Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego ani będziesz pragnął żony jego,ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.
0
lol
Napisane przez zbychu, maj 27, 2010
dobre streszczenie przykazań smilies/smiley.gif
0
;**
Napisane przez Monii, maj 12, 2010
hehe na Religie mi się przydasmilies/smiley.gif
0
jedno wycieli,drugie sfałszowali
Napisane przez nobo, maj 03, 2010
Brak przykazania o zakazie sporządzania podobizn bałwanów poza tym w Biblii jest napisane dzień szabatu czyli soboty święcić a nie dzień święty święcić(małe niedopowiedzenie,że chodzi o sobhote)
0
:-)
Napisane przez Emu$ka, luty 27, 2010
Super przyda sie na religie smilies/wink.gif
0
rrerererere
Napisane przez malwina, luty 24, 2010
super smilies/wink.gif
0
hahahhahahahahhahahhahhahahahahhahahhhahahaha
Napisane przez dd, luty 20, 2010
elo dzienki za wystawke wspanialomysloni XDXDXDXDXDXDFXDXD smilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gif ale ale ale lae 4 story .pl zalozyc konta mam tam jusz 30 lv
0
elo
Napisane przez dd, luty 20, 2010
co to za scionga przyda sie na relasmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gif
0
;d
Napisane przez ladygaga, luty 18, 2010
smilies/smiley.gifszanujmy Boga.
moglibycie nauczyc sie tych przykazan na pamiec a nie sciagac !
wtyd!
0
xxx
Napisane przez xD, grudzień 20, 2009
jako jeduna w mojej rodzinie stosuje dekalogu i jest mi z tym dobrzesmilies/kiss.gifsmilies/grin.gifsmilies/smiley.gif
0
Smutek
Napisane przez Agnieszka, listopad 19, 2009
Sfałszowana wersja dla dzieci, bez istotnego wprowadzenia.
Katolicki dekalog jest ośmieszeniem szmaragdowych kryształów które zawierały w sobie prawa rządzące wszechświatem - heksagram.
Może kiedyś wybrniecie z ciemności jaką wam zafundowli.
0
kkk
Napisane przez ewela, październik 23, 2009
szanujmy boga i kochajmy go
0
kkk
Napisane przez ewela, październik 23, 2009
taka prawda i szanujmy tosmilies/smiley.gif
0
kkk
Napisane przez ewela, październik 23, 2009
taka prawda i szanujmy tosmilies/smiley.gif
0
Wielka szkoda
Napisane przez Szczepan , sierpień 16, 2009
Szkoda że brakuje jednego przykazania... przykro jest widzieć jak Kościół Katolicki wpaja nam Dekalog w tak nieorginalnym brzmieniu... ale coż jeśli ktoś jest naprawde zinteresowany to polecam znalezienie drugiego (prawdziwego przykazania) pozdr
hehe..., Lowly rated comment [Show]
0
hmm..
Napisane przez ja, maj 04, 2009
zgadzam sie ze sie na sciage przyda
akurat mam sprawdzian z tego to pojdzie do piornika ta kartkasmilies/tongue.gifsmilies/grin.gifsmilies/wink.gifsmilies/cheesy.gif
;o, Lowly rated comment [Show]
;o, Lowly rated comment [Show]
 1 2 > 

Napisz Komentarz
You can add your comment here

busy
 

Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 85 gości