10 Przykazań Bożych
Modlitwy i rozważania - Wiara i modlitwa
 


PRZYKAZANIA BOŻE

WRAZ Z KOMENTARZEM KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

2072: Dziesięć przykazań, będąc wyrazem podstawowych powinności człowieka względem Boga i względem bliźniego, objawia w swojej istotnej treści poważne zobowiązania. Są one ze swojej natury niezmienne i obowiązują zawsze i wszędzie. Nikt nie może od nich dyspensować. Dziesięć przykazań wyrył Bóg w sercu człowieka.

1. NIE BĘDZIESZ MIAŁ BOGÓW CUDZYCH PRZEDE MNĄ

2086: Pierwsze z przykazań obejmuje wiarę, nadzieję i miłość. Kto mówi o Bogu, mówi w istocie o Kimś wiecznym, niezmiennym, zawsze takim samym, wiernym, doskonale sprawiedliwym. Wynika stąd, że powinniśmy bezwzględnie przyjmować Jego słowa, całkowicie Mu wierzyć i ufać. Jest On wszechmocny, łaskawy i czyniący dobro. Któż mógłby nie pokładać w Nim całej swojej nadziei? Któż mógłby nie miłować Go, rozważając skarby dobroci i miłości, których nam udzielił? Stąd też wyrażenie, jakiego używa Bóg w Piśmie świętym na początku lub na końcu swoich przykazań: ?Ja jestem Pan".

2. NIE BĘDZIESZ BRAŁ IMIENIA PANA, BOGA SWEGO, NADAREMNIE.

2142: Drugie przykazanie nakazuje szanować imię Pańskie. Podobnie jak pierwsze, uwypukla cnotę religijności i określa bardziej szczegółowo nasze posługiwanie się słowem w sprawach świętych.

3. PAMIĘTAJ, ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ.

2185: W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

4.CZCIJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWOJĄ.

2197: Czwarte przykazanie rozpoczyna drugą tablicę Dekalogu. Ukazuje porządek miłości. Bóg chciał, abyśmy po Nim czcili naszych rodziców, którym zawdzięczamy życie i którzy przekazali nam wiedzę o Bogu. Jesteśmy zobowiązani czcić i szanować tych wszystkich, którym Bóg - dla naszego dobra udzielił swojej władzy.

2198: Przykazanie to jest sformułowane w sposób pozytywny. Określa obowiązki, jakie należy wypełnić. Jest wprowadzeniem do następnych przykazań, które dotyczą szczególnego poszanowania życia, małżeństwa, dóbr ziemskich, słowa. Stanowi jedną z podstaw nauki społecznej Kościoła.

5. NIE ZABIJAJ.

2258: Życie ludzkie jest święte, ponieważ od samego początku domaga się ?stwórczego działania Boga" i pozostaje na zawsze w specjalnym odniesieniu do Stwórcy, jedynego swego celu. Sam Bóg jest Panem życia, od jego początku aż do końca. Nikt, w żadnej sytuacji, nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego niszczenia niewinnej istoty ludzkiej.

2262: W Kazaniu na Górze Pan przypomina przykazanie: Nie zabijali (Mt 5,21) i dodaje do niego zakaz gniewu, nienawiści i odwetu. Co więcej, Chrystus żąda od swojego ucznia nadstawiania drugiego policzka, miłowania nieprzyjaciół. On sam nie bronił się i kazał Piotrowi schować miecz do pochwy.

6. NIE CUDZOŁÓŻ

2335: Każda z dwu płci z taką samą godnością, chociaż w różny sposób, jest obrazem mocy i czułej miłości Boga. Jedność mężczyzny i kobiety w małżeństwie jest sposobem naśladowania w ciele wspaniałomyślności i płodności Stwórcy: ?Mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem" (Rdz 2, 24). Z tej jedności wywodzą się wszystkie pokolenia ludzkie.

2400: Cudzołóstwo i rozwód, poligamia i wolny związek są poważnymi wykroczeniami przeciw godności małżeństwa.

7. NIE KRADNIJ.

2401: Siódme przykazanie zabrania zabierania lub zatrzymywania niesłusznie dobra bliźniego i wyrządzania bliźniemu krzywdy w jakikolwiek sposób dotyczącej jego dóbr. Nakazuje sprawiedliwość i miłość w zarządzaniu dobrami materialnymi i owocami pracy ludzkiej. Z uwagi na wspólne dobro wymaga ono powszechnego poszanowania przeznaczenia dóbr i prawa do własności prywatnej. Życie chrześcijańskie stara się dobra tego świata ukierunkować na Boga i miłość braterską.

8. NIE MÓW FAŁSZYWEGO ŚWIADECTWA PRZECIW BLIŹNIEMU SWEMU.

2464: Ósme przykazanie zabrania fałszowania prawdy w relacjach z drugim człowiekiem. Ten przepis moralny wypływa z powołania ludu świętego, by był świadkiem swojego Boga, który jest prawdą i chce prawdy. Wykroczenia przeciw prawdzie - przez słowa lub czyny - wyrażają odmowę zobowiązania się do prawości moralnej; są poważną niewiernością Bogu i w tym sensie podważają podstawy Przymierza. I

9. NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO SWEGO.

2514: Święty Jan rozróżnia trzy rodzaje pożądania, czyli pożądliwości: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pychę życia. Zgodnie z katolicką tradycją katechizmową dziewiąte przykazanie zakazuje pożądania cielesnego [...].

10. ANI ŻADNEJ RZECZY, KTÓRA JEGO JEST.

2534: Dziesiąte przykazanie stanowi dalszy ciąg i uzupełnienie przykazania dziewiątego, które odnosi się do pożądliwości ciała. Zabrania ono pożądania dóbr drugiego człowieka, które jest źródłem kradzieży, grabieży i oszustwa, zakazanych przez siódme przykazanie. ?Pożądliwość oczu" prowadzi do przemocy i niesprawiedliwości zakazanych przez piąte przykazanie. Zachłanność ma swe źródło - podobnie jak nierząd -w bałwochwalstwie zakazanym w trzech pierwszych przepisach Prawa. Dziesiąte przykazanie zwraca uwagę na intencję serca; wraz z dziewiątym przykazaniem streszcza ono wszystkie przykazania Prawa.

 

Komentarze   

 
+25 #116 patkaaa 2015-12-05 15:54
Pomogło a w posiedziałek mam sprawdzian. Można się dużo nauczyć ;D.A mam jeszcze do nauki 7 sakramentów i 5 warunków dobrej spowiedzi :-|
Cytować
 
 
-1 #115 Wilk w owczej skórze 2015-12-05 11:03
Witam serdecznie! Kościół katolicki pozmieniał Przykazania Boże - te które są niezmienne - POZMIENIAŁ JE!!! Obudźcie się i wyjdźcie z tego babilonu. Proście Boga o mądrość i zacznijcie czytać jego słowo to jest - Biblię (Stary i Nowy Testament). Ks. wyjścia 20: 2-7. Tam są prawdziwe przykazania. Kościół katolicki w 4 wieku specjalnie usuną przykazanie o święceniu Dnia Pana - Szabatu (Soboty) i zastąpił je dniem ku czci boga słońca - mitry (stare wierzenia pogańskie). Wpiszcie sobie w wikipedii Dies Solis (dzień słońca). Ponadto usuną przykazanie zakazujące robienia sobie obrazów, rzeźb tego co jest na niebie wysoko i na ziemi nisko i kłaniania się nim! Kościół RZYMSKO katolicki z starożytnego POGAŃSKIEGO rzymu przeniósł WSZYSTKIE POGAŃSKIE święta i nazwał je katolickimi (żadnych z tych świąt nie obchodził Jezus i apostołowie!!!! ) - patrz boże narodzenie, wszystkich świętych (staropolskie dziady), wielkanoc, trzech króli itp. LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ - PAN JEST BLISKO I WKRÓTCE PRZYJDZIE
Cytować
 
 
+29 #114 julia 2015-11-30 16:24
mam jutro sprawdzan z 10 przykazań Bożych wiec ta strona mi sie przyda
Cytować
 
 
-19 #113 Mira 2015-11-30 07:17
Cytuję olinek:
:lol: kocham religię :roll:A powinnaś kochać Boga.
Cytować
 
 
-10 #112 Mira 2015-11-30 07:16
Cytuję Wiktoriaa:
Przecież to jest takie łatwe :D :* :DŁatwe gdy się czyta, z przestrzeganiem tez jest ci tak łatwo?
Cytować
 
 
+18 #111 Kinga Pióro 2015-11-22 22:06
Bardzo pomogło. Jestem w piątej klasie i już to zdawałam o wiele wcześniej, ale mojemu nauczycielowi zachciało się jutro pytać. Jest to bardzo łatwe i jak ktoś już się tego uczył to wystarczy mu to powtórzyć. A jeśli jeszcze ktoś się tego nie uczył to wystarczy powtórzyć sobie raz albo dwa i samo wejdzie do głowy. :lol: ;-) :-* :roll: :P 8) :D
Cytować
 
 
-13 #110 Pszczółka 2015-11-15 15:53
Bardzo mi pomogło bo jutro mam kartkówkę z religii :lol:
Cytować
 
 
-24 #109 Sweetka 2015-11-12 18:31
Kurde mam zdawać :-| przyłoże sie ta strona pomaga zaczne sie uczyć i wiem że to pomoże Pozdrawiam Sweetka :-)
Cytować
 
 
-13 #108 Doxo 2015-11-05 13:47
Dzięki tej stronie dowiedziałem sie co mam zrobić z swoim życiem
Cytować
 
 
-16 #107 Adolf 2015-11-02 18:16
Pominieto drugie przykazanie...N ie czyn sobie podobizny rzezbionej i nie klaniaj sie rytym wizerunkom. Zapomnieliscie? Szkoda, bo to powazna sprawa, a nie wasze widzimisie.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 228 gości