Jezu Ufam Tobie
Boże Miłosierdzie - Jezu Ufam Tobie

 

 

 Świątynia Opaczności Bożej - Łagiewniki
 Akt oddania się Bożenu Miłosierdziu
 Historia obrazu Jezusa Miłosiernego

Obraz "Jezu ufam Tobie"

Obraz ?Jezu ufam TobieObraz "Jezu ufam Tobie" został namalowany po raz pierwszy w historii Kościoła na wyraźne żądanie Jezusa, który przekazał je Siostrze Faustynie 22 lutego 1931 r. w Płocku.

Oto, co na ten temat napisała Siostra Faustyna: Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. W milczeniu wpatrywałam się w Pana, dusza moja była przejęta bojaźnią, ale i radością wielką.
Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według tego rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie
(Dz 44).

Obraz przedstawia więc zmartwychwstałego Zbawiciela, który przynosi ludziom pokój przez odpuszczenie grzechów, za cenę swej męki i śmierci krzyżowej. Promienie krwi i wody, płynące z przebitego włócznią Serca (niewidocznego na obrazie) oraz blizny po ranach ukrzyżowania przywołują wydarzenia z Wielkiego Piątku (por. J 19,17-18; 33-37). Obraz Jezusa Miłosiernego łączy więc w sobie te dwa ewangeliczne wydarzenia, które najpełniej mówią o miłości Boga do człowieka.

Treść tego obrazu bardzo ściśle wiąże się z liturgią II Niedzieli Wielkanocnej. Kościół czyta w tym dniu Ewangelię według św. Jana o ukazaniu się zmartwychwstałego Chrystusa w Wieczerniku i ustanowieniu sakramentu pokuty (por.20,19-29).

Charakterystyczne dla tego wizerunku Chrystusa są dwa promienie. Jezus, zapytany o ich znaczenie, wyjaśnił Blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia duszę, czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz [...]. Szczęśliwy, kto w ich cieniu żyć będzie, bo nie dosięgnie go sprawiedliwa ręka Boga (Dz 299). Oczyszcza duszę sakrament chrztu i pokuty, a karmi je najobficiej Eucharystia - więc te dwa promienie oznaczają sakramenty i wszelkie łaski Ducha Świętego, którego biblijnym symbolem jest woda, oraz nowe przymierze Boga z człowiekiem zawarte we krwi Chrystusa.

Obraz nie tylko przedstawia Miłosierdzie Boże ale pełni również rolę znaku, który ma przypominać o obowiązku chrześcijańskiej ufności względem Boga i czynne] miłości w stosunku do bliźnich.

W opisie obrazu - z woli Chrystusa - są umieszczone słowa: Jezu ufam Tobie! Obraz ten - powiedział także Pan Jezus - ma przypominać żądania mojego miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków (Dz 742).

Do tak rozumianego kultu obrazu, polegającego na postawie chrześcijańskiej ufności i miłosierdzia, Jezus przywiązał specjalne obietnice: wiecznego zbawienia, dużych postępów na drodze chrześcijańskiej doskonałości, łaskę szczęśliwej śmierci i wszelkie inne łaski, o które z ufnością ludzie prosić Go będą. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały (Dz 48).
Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech ma przystęp wszelka dusza do niego
(Dz 570)

Jezu ufam Tobie

Odpust zupełny za Koronkę
do Miłosierdzia Bożego

Od stycznia 2002 r. za pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego można w całej Polsce uzyskać odpust zupełny.
Penitencjaria Apostolska 12 stycznia 2002 r. wydała akt, w którym udziela pod zwykłymi warunkami odpustu każdemu wiernemu, który "pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum".
Dekret dotyczy całego terytorium Polski. Warunki to:

sakramentalna spowiedź,
Komunia św.,
modlitwa w intencjach Ojca Świętego

Całkowita wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny.
Zezwolenie to odpowiedź na prośbę wyrażoną przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski i przewodniczącego Konferencji Episkopatu, występującego w imieniu biskupów polskich zebranych na 315. Zebraniu Plenarnym w Częstochowie w dniach 29-30 listopada 2001 r.
W archidiecezji krakowskiej można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie koronki już od 26 maja 2001 r. Z prośbą o to zwrócił się w ub. r. kard. Franciszek Macharski. W archidiecezji krakowskiej mogą go otrzymać - również pod zwykłymi warunkami - także osoby, które modlą się Koronką do Miłosierdzia Bożego we wspólnocie, której przewodniczy arcybiskup krakowski albo kapłan przez niego delegowany, a także chorzy i inni wierni, którzy modlą się za pośrednictwem radia lub telewizji.

 

Komentarze   

 
0 #90 DJU 2015-12-03 16:27
Chryste, mój kochany Boże, Królu i Przyjacielu,

proszę o łaskę zdrowego życia seksualnego (po zawarciu małżenstwa) oraz o uzdrowienie z wszelkich chorób, lęków i zaburzeń psycho-seksualn ych. Jestem młodym mężczyzną, zakochałem się poważnie w pięknej dziewczynie, ale boję się strasznie, że nie będę w stanie mógł przekazywać jej mojej miłości w cielesny sposób. Ty mnie znasz, nie modlę się jako erotoman czy amant, tylko jako mężczyzna, który pragnięę kochać swą dziewczynę, narzeczoną i żonę, który pragnię prowadzić szczęśliwe małżeństwo i założyć rodzinę. Tak bardzo chciałybym zostać mężem i ojcem. JEZU, nikt mi w tym nie pomoże, TYLKO W TOBIE NADZIEJA, UFAM TOBIE I KŁAdę TO W TWOJE RęCę. JEZU; UFAM TOBIE, nie zkazuj mnie na impotencję. Niech będzie Wola Twoja. Amen
Cytować
 
 
0 #89 Mariusz 2015-11-29 16:38
Panie Jezu powierzam Ci moje dzieci i całą rodzinę. Ty nigdy mnie nie opuszczasz tylko ja Ciebie. Bądź zawsze w mym sercu Panie.
Cytować
 
 
+1 #88 M.Piotr 2015-11-23 15:00
Jezu Ufam Tobie.spraw żeby wszystko było dobrze.
Cytować
 
 
+1 #87 kaśka 2015-11-08 15:26
JEZU jestem Twoja,z Twojej łaski wszystko jest Twoje więc Ty się o to zatroszcz,prosz ę
Cytować
 
 
0 #86 aneta 2015-11-03 05:02
Jezu spraw by jutro doszło do mojego spotkania z Michałem i naprawienia tych naszych relacji na stale.Nie che juz zyc w niepewności, nie che tracic czasu, nieporzebnie sie zadreczc... Jezu powyjasniaj wszystko miedzy nami i pozostaw tylko pokój. Spraw niech Michal zrozumie ,ze kazdy czlowiek potrzebyuje i zasługuje na prawde i szacunek.NIech sie stanie. amen
Cytować
 
 
+1 #85 Jarek 2015-11-01 18:00
Jezu Ufam Tobie - Przez cale swoje zycie myslalem ze jestem blisko Ciebie , karmilem sie klamstwami , nie polegalem na Tobie ale dzisiaj sie to wszystko zmienilo . Moje serce , dusza i cialo nalezy do Ciebie . Zamieszaj w moim sercu i nigdy mnie nie opuszczaj . oto ja grzesznik rzucam sie na kolana do twoich stop i blagam Cie o wybaczenie .Wolales mnie a bylem gluchy , poprzez cieprienie otworzyly mi sie oczy i znow slysze twoj glos . Panie Jezu nigdy mnie nie opuszczaj , potrzebuje Ciebie i twojego pocieszenia . Dziekuje
Cytować
 
 
0 #84 Alicja, Stanisław 2015-10-23 10:07
Jezu,ufam Tobie, proszę Cię o wsparcie w tej bardzo trudnej sprawie , która nas spotkała. Pomóż, aby zakonczyła się pomyślnie dla nas. Dziękujemy Ci za wszystko dobro, którym nas obdarzyłeś.
Cytować
 
 
0 #83 Marcin 2015-10-01 14:23
Jezu Ufam tylko Tobie...Dziękuj ę za wszytko.Troszcz się Ty mój Panie, niech się stanie Twoja wola...
Cytować
 
 
0 #82 Slawek 2015-09-22 20:50
Dziękuję Ci Jezu za całe dobro jakim nas otaczasz , proszę wypełniaj całe nasze życie sobą Błogosław nam Panie !
Cytować
 
 
0 #81 Robert Tomasz 2015-09-21 13:02
Jezu Ufam Tobie proszę Ciebie o opiekę nad moją rodziną i pomóż mi wybrnąć z kłopotów
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 187 gości