Kapłaństwo (Sacri Ordines)
Życie Kościoła - Siedem Sakramentów Świętych


     Przy wyliczaniu sakramentów, szóste miejsce zajmuje: kapłaństwo, które w dokumentach kościelnych nazywa się sakramentem święceń. Nazwa ta obejmuje święcenia diakonów, prezbiterów i biskupów. Tworzą oni tzw. hierarchię kościelną.
Spośród swoich uczniów Pan Jezus wybrał dwunastu apostołów i przygotowywał ich specjalnie do tego, aby po Jego odejściu dalej prowadzili na ziemi Jego zbawcze dzieło. Kapłanami uczynił ich we Wieczerniku, gdy po ustanowieniu Eucharystii (czyli po pierwszej Mszy świętej) powiedział do nich: ?To czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22,19; 1 Kor 11,24).
Przed wniebowstąpieniem zlecił im wielkie zadanie: ?Idźcie i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego: ucząc je zachowywać wszystko, co wam przykazałem.
A oto ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28,19-20).
Władzę kapłańską przekazywali apostołowie, a potem ich następcy, biskupi, przez włożenie rąk i modlitwę (1 Tm 4,14; Dz 6, 6), która dostosowana jest do święceń biskupa, prezbitera i diakona.

Modlitwa o powołania kapłańskie

Panie Jezu Chryste, Boski Pasterzu, który powołałeś Apostołów, aby ich uczynić łowcami dusz, pociągnij ku sobie gorące i szlachetne umysły młodych ludzi i uczyń ich swoimi naśladowcami i sługami. Spraw, aby odpowiadając na Twoje wołanie, przedłużali tu na ziemi Twoją misję, budowali Twój Kościół i byli światłością dla świata.

 

Komentarze   

 
+1 #7 Julia 2016-01-17 14:15
Przydatne na religie i na spr. ;-)
Cytować
 
 
+1 #6 Asia 2012-10-22 21:20
Nie oceniajmy Kapłanów tylko się za nich módlmy. Na swojej drodze spotkałam wielu i dużo dobra od nich otrzymałam. Chciałam odejść z Kościoła ale w Nim jest pełnia. Wiem też, że tylko dzięki Kapłanom mogę przyjąć Jezusa w sakramentach a On jest w nich i działa cuda. Dzięki Jezusowi w sakramentach jeszcze żyję.
Cytować
 
 
+1 #5 Marysia 2012-05-26 21:04
Bardzo ciężko mówi się o księżach jak widzi się go z kochanką a na kazaniu ;nie zdradzajcie żony mężów a mężowie żon:Nie wiem czy to powołanie,czy tylko jakaś instytucja.Z powołania jest księży bardzo mało,reszta to rządni pieniędzy i wtedy karty i kochanki,zamias t pomów biednym ludziom,chociaż by pomóc w lekach kupnie.Pozdrawi am
Cytować
 
 
+2 #4 katarzyna 2012-04-12 12:04
Sami nalęzycie nie wypełniają powierzonego im zadania, któere wynika z ich powołam
ia za to niedługo będą chcieli aby katecheci wykonywali to co do nich należy. Dla księdza nie liczy się to, że katecheta ma rodzinę, dzieci. Na tym polega działanie prorodzinne Kośecioła?
Cytować
 
 
+2 #3 marcin 2011-03-11 12:53
gdyby księża wiedziele (może wiedzą) jaką władze mają i zarazem odpowiedzialnoś c byliby bardziej gorliwi w modlitwach i w tym co robią . widze że wiekszosc nie wszyscy tylko wiekszosc z ktorymi miałem kontakt podchodzi do powołania jako do zawodu a to źle nie oddają należytej chwały Panu naszemu Miec taką wielką władze i olewac ją hmmmm potem na sądzie bedą miec gorzej niż my zwykli grzesznicy
Cytować
 
 
+1 #2 yadda 2011-01-05 04:23
If you would go up high, then use your own legs ! Do not let yourselves carried aloft; do not seat yourselves on other people's backs and heads to wow powerleveling (www.playerassist.com/wow-us/wow-power-leveling.php),cheap wow gold (www.playerassist.com/).
Cytować
 
 
+1 #1 Michał 2010-06-01 16:52
Dobrze jest rozeznać swoją drogę powołania. Ciekawy sposób podejścia do tematu znalazłem na forum powołaniowym wspólnoty Barka powolaniowapomoc.p2a.pl/viewtopic.php?id=1277&p=2
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 134 gości