Namaszczenie Chorych (Unctio Infirmorum)
Życie Kościoła - Siedem Sakramentów Świętych


      Jak kiedyś Chrystus z wielką troską odwiedzał chorych, by podnosić ich na duchu i uzdrawiać, tak obecnie przychodzi w osobie kapłanów, aby chorego umocnić, przebaczyć i przygarnąć.
W Liście św. Jakuba czytamy: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone" (Jk 5,14).

Sakrament namaszczenia chorych winno się przyjmować wtedy, gdy życie chrześcijanina jest poważnie zagrożone z powodu choroby lub starości.

Przed przyjściem kapłana trzeba przegotować pokój chorego. Ustawić stół nakryć obrusem, najlepiej białym, Na stole postawić krzyż i dwie świece, naczynie z wodą święconą i kropidło lub gałązkę nadającą się do kropienia; talerzyk z tamponem waty dla otarcia palców z oleju świętego; może też być nieco soli tub plasterek cytryny. Po przyjściu kapłan składa Najświętszy Sakrament na stole.

Sakramentu chorych udziela się przez namaszczenie czoła i rąk chorego olejem chorych, z towarzyszącymi słowami modlitwy:

    Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego.

W.: Amen.

    Pan, który odpuszcza ci  grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie.

W.: Amen.

Sakrament chorych jednoczy chorego z męką Chrystusa dla jego dobra oraz całego Kościoła; umacnia i pomaga w znoszeniu, cierpień związanych z chorobą czy starością w duchu chrześcijańskim; daje przebaczenie grzechów, gdy chory z powodu zbytniego osłabienia nie mógł otrzymać go w sakramencie pokuty; przywraca zdrowie, gdy jest niezbędne do zbawienia duszy; przygotowuje na przejście do życia wiecznego.

Modlitwa za chorego

Panie, Jezu Chryste. Ty z wielką troską odwiedzałeś chorych, podnosiłeś ich na duchu i uzdrawiałeś: proszę Cię, abyś był również obecny przy naszym chorym N., i w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomagał go w cierpieniu, pocieszył i przywrócił m u siły, jeśi taka jest Twoja święta wola. Amen.

 

Komentarze   

 
+1 #3 wierna 2011-11-19 15:12
kto nigdy nie doświadczył cudu namaszczenia chorych ten nigdy nie uwierzy w jego moc.
Cytować
 
 
-1 #2 Merkel 2011-08-16 20:47
xlpharmacy review (www.reviewxlpharmacy.com/)

Ustawić stół nakryć obrusem, najlepiej białym, Na stole postawić krzyż i dwie świece, naczynie z wodą święconą i kropidło lub gałązkę abyś był również obecny przy naszym chorym.
Cytować
 
 
+1 #1 Booka 2011-05-04 17:10
Przyda się na religię, dzięki ;-)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Sonda

Czy przedsoborowa Msza Trydencka? (po łacinie)
 

Polecany link, kliknij

Reklama

Kto jest teraz on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 149 gości